Przejdź do głównej zawartości

Korczak Korczak Korczak

Kiedy mówimy Janusz Korczak co myślimy? Lekarz, pisarz, publicysta, działacz społeczny i pedagog. Prekursor współczesnej myśli pedagogicznej. Geniusz wyprzedzający poglądami swoją epokę. 100 lat temu pisał i uczył o szacunku dla dzieci, a wciąż okazuje się, że w tym temacie mamy wiele do zrobienia. Bo dzieci są małe, słabsze i zależne od nas i to często staje na drodze ich praw.
U Korczaka nie liczmy na gotowe definicje, reguły i nakazy. Bo według niego wychowanie to doświadczanie, podążanie za dzieckiem, myślenie i popełnianie błędów. To buduje naszą wiedzę. Jego spuścizna jest za to skarbnicą sentencji, myśli, rzeczy ważnych, odważnych i wartych przemyślenia.


Gdy przygotowywałam wykład dla rodziców pt. "Nie ma dzieci, są ludzie", właśnie kilka myśli Korczaka stanowiło jego trzon. Wokół nich pojawiło się sporo refleksji na temat rodzicielstwa we współczesnym świecie. Mówiłam o prawach dzieci i ich potrzebach. O nas dorosłych, że trudno nam się przyznać do błędu, znaleźć czas, spojrzeć w siebie i poszukać tam dziecka. O chłopcu, który gryzdał po zeszytach i książkach, a teraz ozdabia ściany restauracji. O mojej córce, która poszła do liceum i nadal gryzda. O tym, że zawsze warto rozmawiać i mówić "kocham Cię i zależy mi na Tobie" i że zajmuje to w sumie 3 sekundy. Przede wszystkim zaś o tym, że warto być w relacji. 


15 listopada świętowałam 
5. urodziny Przedszkola Niepublicznego im. Janusza Korczaka w Chojnicach wraz z Hanną Krauze, która stworzyła to miejsce oraz dziećmi i rodzicami przedszkolaków. Była to bardzo fajna impreza, bez zadęcia, ze śpiewem i tańcami dzieciaków oraz wspomnieniami związanymi z życiem przedszkola i jego historią. 
Patron placówki nie został wybrany przypadkowo, toteż jego imię zobowiązuje do codziennych starań. W tym przedszkolu, wśród dzieci, rodziców i kadry czuć pozytywną energię.  Dobrze widzieć, jak ważna idea zamienia się w czyn i staje się rzeczywistością dla wielu ludzi. 



Haniu, serdeczne gratulacje dla Ciebie i załogi. Mam nadzieję, że mój wykład o Korczaku był udaną niespodzianką dla Twoich gości. Pozdrowienia dla wszystkich dzieciaków i rodziców!


autor zdjęcia: Daniel Frymark *spektakl "Ronja córka zbójnika" w reż. Ady Zakrzewskiej
-jeden ze slajdów, który wyświetliłam podczas wykładu-


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DEPRESJA NASTOLATKÓW – książka, którą polecam

Tę książkę można podsumować jednym zdaniem – lektura obowiązkowa. Dla kogo? Dla rodziców, których dzieci są lub prędzej czy później będą nastolatkami. "Ta książka jest jak mapa, która wskazuje różne drogi wyjścia z depresji. Żałuję, że nie miałam takiej "mapy", gdy mnie samą zaczęła przytłaczać choroba" – pisze na okładce nastolatka Amelia Gruszczyńska (Porcelanowe Aniołki). Takiej mapy potrzebują też rodzice. Często rozpaczliwie szukający pomocy dla swoich dzieci. Nie zapominajmy, że to po stronie nas, dorosłych leży powinność – zauważyć, że z dzieckiem dzieje się coś złego, wesprzeć je i zorganizować leczenie. Dzięki tej lekturze staje się to możliwe, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Troje autorów bierze nas za rękę i przeprowadza krok po kroku, przez trudny temat, jakim jest depresja. Sprzyja temu prosty język - książka ma charakter popularno – naukowy. Przykłady z pracy klinicznej, ryciny ze schematami i najzwyklejsze w świecie rysunki ułatwia

NASTOLATEK A DEPRESJA - polecam rodzicom, młodzieży i nauczycielom

Oj będzie chwalone!  Mój znajomy, który napisał świetną książkę dla dzieci, pracując nad kolejną powiedział mi, że mierzy się z “klątwą drugiej książki”. Bo to wcale nie takie oczywiste, że druga też będzie udana (przesłał mi fragmenty i spokojna głowa 😉).  Gdy ponad rok temu przeczytałam "Depresję nastolatków" autorstwa Ambroziak, Kołakowskiego, Siwek natychmiast ją opisałam i do dziś polecam na spotkaniach z nauczycielami i rodzicami. Teraz też tak będzie, a w zasadzie jest, bo książkę “Nastolatek a depresja” tych samych autorów kupiłam w październiku, tylko recenzja ma poślizg.  Depresja to choroba, która zaburza linię życia, dlatego fachowa rada, jak to życie na nowo zorganizować jest na wagę złota. Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży został podzielony na dwie części. Pierwsza daje rady i wskazówki jak zaakceptować chorobę dziecka, jak sobie poradzić z poczuciem winy, czego można wymagać od dziecka z depresją, jak je motywować, ale też jak zadbać o sie

Jutro jest sobota

To tytuł filmu dokumentalnego, który dziś obejrzałam. Intymny portret życia i twórczości irlandzkiego Artysty, który nazywa się SEAN HILLEN.  kadr z filmu Tomorrow Is Saturday - Netflix Sytuacja jest taka, że jestem artystą od czterdziestu lat. Odkryłem, że jestem osobą z aspergerem jakieś cztery lub pięć lat temu. Mając aspergera jestem autystyczny. Jedną z cech jest chęć gromadzenia rzeczy.  To kartka urodzinowa, którą babcia wysłała mi, kiedy skończyłem pięć lat. Jest tu mnóstwo całusów. To urocza rzecz. Wyjaśnił mi kiedyś, że miał do wyboru pistolet albo aparat. Wybrał aparat. Życie jest zbyt krótkie. A ten autobus zabierze nas wszystkich. Uwielbiam zepsute blokady, Są takie smutne. Ale nie muszę jej mieć. Wiesz więcej, niż myślisz.  To fabryka chmur.  Nauczyłem się, że muszę wychodzić do świata. I spotykać ludzi tam, gdzie są. Trzeba trochę pobyć w świecie.  - wypowiedzi powyżej pochodzą z filmu, spisałam je. (Tomorrow Is Saturday reż.  Gillian Marsh ,  Gretta Ohle ,  2020 Netflix