Przejdź do głównej zawartości

NASTOLATEK A DEPRESJA - polecam rodzicom, młodzieży i nauczycielom

Oj będzie chwalone! 
Mój znajomy, który napisał świetną książkę dla dzieci, pracując nad kolejną powiedział mi, że mierzy się z “klątwą drugiej książki”. Bo to wcale nie takie oczywiste, że druga też będzie udana (przesłał mi fragmenty i spokojna głowa 😉). 
Gdy ponad rok temu przeczytałam "Depresję nastolatków" autorstwa Ambroziak, Kołakowskiego, Siwek natychmiast ją opisałam i do dziś polecam na spotkaniach z nauczycielami i rodzicami. Teraz też tak będzie, a w zasadzie jest, bo książkę “Nastolatek a depresja” tych samych autorów kupiłam w październiku, tylko recenzja ma poślizg. 

Depresja to choroba, która zaburza linię życia, dlatego fachowa rada, jak to życie na nowo zorganizować jest na wagę złota. Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży został podzielony na dwie części. Pierwsza daje rady i wskazówki jak zaakceptować chorobę dziecka, jak sobie poradzić z poczuciem winy, czego można wymagać od dziecka z depresją, jak je motywować, ale też jak zadbać o siebie i rodzinę. W drugiej części nastolatek dowie się, jak rozmawiać z innymi o swojej chorobie, jak planować swoją codzienność, jak pracować z emocjami i radzić sobie w kryzysie, i wreszcie jak zmotywować się do terapii.
Ważnym uzupełnieniem książki jest aneks, gdzie na ponad pięćdziesięciu stronach rodzice i dzieci mogą robić ćwiczenia i zapisywać swoje wnioski. Na przykład - tygodniowy zapis czynności, wiadro emocji, lista pochwał, rozpoznawanie emocji w ciele. I coś istotnego z mojego punktu widzenia, czyli osoby, która zajmuje się profilaktyką zachowań autodestrukcyjnych - plan bezpieczeństwa na wypadek ryzyka samobójstwa.
Od pewnego czasu regularnie prowadzę szkolenia i z całą pewnością mogę powiedzieć, że ludzie oprócz teorii, oczekują przede wszystkim informacji użytecznych, praktycznych. Tak przygotowuję swoje prezentacje. I taka jest ta książka.
Nauczycielom polecam szczególnie piąty rozdział - “Depresja a nauka i chodzenie do szkoły”. To temat, który budzi wiele wątpliwości. Czy uczeń z depresją powinien chodzić do szkoły czy nie? Co z wymaganiami i ocenami? Po postawieniu diagnozy opracowuje się plan terapeutyczny. Co do nauki zapadają różne decyzje. Wynika to z faktu, że choroba może mieć różny przebieg i czas trwania, a rozpoznanie może być dokonane w różnym momemencie roku szkolnego. Dla niektórych uczniów korzystna będzie całkowita izolacja, dla innych siedzenie w domu jest niewskazane. Jak piszą autorzy książki - wybór rozwiązania i moment powrotu do szkoły powinien zależeć od stanu zdrowia dziecka a nie obaw czy oczekiwań rodziców. Autorzy prezentują też wachlarz różnych możliwości, które można zastosować w przypadku choroby (np. zwolnienie lekarskie, nauczanie indywidualne, chodzenie do szkoły w kratkę). Co ciekawe, są to zarówno rozwiązania formalne, jak i te “które wynikają z dobrej woli osób zaangażowanych w leczenie młodej osoby”. Korzystając z informacji zawartych w książce przygotowałam do jednego ze szkoleń slajd, który wyświetlam nauczycielom. Dotyczy sytuacji, kiedy nauczyciel spotyka ucznia chorującego na depresję w kinie czy w parku. Czy ten uczeń symuluje?!  


Tak jak w poprzedniej książce i w tej znajdziemy wiele przykładów z pracy klinicznej autorów. Opisy konkretnych osób i sytuacji w jakich się znalazły, mogą być dla czytelnika niezwykle pomocne.
Mówi się, że kiedy choruje dziecko, choruje cała rodzina. Doświadczają tego rodzice, którzy walczą o zdrowie swoich dzieci. Jest im ciężko i źle, choć często tego nie widzimy. Dlatego warto ich wspierać. Na przykład polecając tę książkę. Ja polecam - kiedy tylko nadarza się okazja.

"NASTOLATEK A DEPRESJA" Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży
Konrad Ambroziak, Artur Kołakowski, Klaudia Siwek
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2018.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DEPRESJA NASTOLATKÓW – książka, którą polecam

Tę książkę można podsumować jednym zdaniem – lektura obowiązkowa. Dla kogo? Dla rodziców, których dzieci są lub prędzej czy później będą nastolatkami. "Ta książka jest jak mapa, która wskazuje różne drogi wyjścia z depresji. Żałuję, że nie miałam takiej "mapy", gdy mnie samą zaczęła przytłaczać choroba" – pisze na okładce nastolatka Amelia Gruszczyńska (Porcelanowe Aniołki). Takiej mapy potrzebują też rodzice. Często rozpaczliwie szukający pomocy dla swoich dzieci. Nie zapominajmy, że to po stronie nas, dorosłych leży powinność – zauważyć, że z dzieckiem dzieje się coś złego, wesprzeć je i zorganizować leczenie. Dzięki tej lekturze staje się to możliwe, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Troje autorów bierze nas za rękę i przeprowadza krok po kroku, przez trudny temat, jakim jest depresja. Sprzyja temu prosty język - książka ma charakter popularno – naukowy. Przykłady z pracy klinicznej, ryciny ze schematami i najzwyklejsze w świecie rysunki ułatwia

Jutro jest sobota

To tytuł filmu dokumentalnego, który dziś obejrzałam. Intymny portret życia i twórczości irlandzkiego Artysty, który nazywa się SEAN HILLEN.  kadr z filmu Tomorrow Is Saturday - Netflix Sytuacja jest taka, że jestem artystą od czterdziestu lat. Odkryłem, że jestem osobą z aspergerem jakieś cztery lub pięć lat temu. Mając aspergera jestem autystyczny. Jedną z cech jest chęć gromadzenia rzeczy.  To kartka urodzinowa, którą babcia wysłała mi, kiedy skończyłem pięć lat. Jest tu mnóstwo całusów. To urocza rzecz. Wyjaśnił mi kiedyś, że miał do wyboru pistolet albo aparat. Wybrał aparat. Życie jest zbyt krótkie. A ten autobus zabierze nas wszystkich. Uwielbiam zepsute blokady, Są takie smutne. Ale nie muszę jej mieć. Wiesz więcej, niż myślisz.  To fabryka chmur.  Nauczyłem się, że muszę wychodzić do świata. I spotykać ludzi tam, gdzie są. Trzeba trochę pobyć w świecie.  - wypowiedzi powyżej pochodzą z filmu, spisałam je. (Tomorrow Is Saturday reż.  Gillian Marsh ,  Gretta Ohle ,  2020 Netflix