Przejdź do głównej zawartości

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Chojnicach - współpracujemy!

Kilka miesięcy temu zaprosiła mnie na spotkanie dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Chojnicach Bogna Klunder. Chciała porozmawiać o tym co robię. Bardzo się ucieszyłam! Nasze spotkanie zaowocowało trzema szkoleniami, które zorganizowała Poradnia. W pięknym budynku CEW przy ul. Piłsudskiego w Chojnicach poprowadziłam kilkugodzinne szkolenia na temat :
1. "Odpowiedzialność prawna osób nieletnich"
2. "Nasze dzieci złapane w sieci. Internet tak czy nie?"
3. "Profilaktyka samobójstw i zachowań autodestrukcyjnych dzieci i młodzieży w środowisku szkolnym".

Dzięki uprzejmości pani dyrektor w szkoleniach wzięli udział nie tylko pracownicy PPP, ale również pedagodzy, psychologowie i dyrektorzy szkół z powiatu chojnickiego. A na ostatnim o profilaktyce samobójstw, które cieszyło się szczególnym zainteresowaniem, byli również pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodka Profilaktyki Rodzinnej, Biblioteki Pedagogicznej, Centrum Edukacyjno - Wdrożeniowego.


Wśród słuchaczy rozpoznałam wiele osób, z którymi współpracowałam w przeszłości, będąc jeszcze w policji. Kilkoro z nich porozmawiało ze mną w przerwie kawowej. Wszystko to sprzyjało większej otwartości, ludzie chętniej dzielili się swoimi doświadczeniami czy uwagami podczas szkoleń. Bardzo to inspirujące. Poza tym dało impuls, aby zająć się pewnymi problemami. Choćby możliwością udzielania pomocy uczniom w ramach działania szkoły. Okazało się, że ogromne znaczenie ma tutaj sieć wsparcia, którą budują sobie pedagodzy czy psychologowie. Zwłaszcza, gdy zawodzi tzw. system. Wiem w czym rzecz, bo sama to przerabiałam przed laty - wiele problemów udawało się rozwiązać właśnie w ten sposób. To że się znamy, współpracujemy, możemy na siebie liczyć w różnych, często podbramkowych sytuacjach, jest bezcenne. Może warto wykorzystać te nasze lokalne zasoby? Usiąść razem do stołu, sprawdzić kto i co ma do zaoferowania, wymienić energię?


Bardzo się cieszę, że spędziliśmy ze sobą tyle czasu. Oferta tematyczna była szeroka. Informacje zwrotne, które otrzymałam były pozytywne i świadczyły, że te wiadomości się przydadzą. To co dla mnie szczególnie ważne - po raz pierwszy, dla tak szerokiego grona, miałam możliwość wystąpić w moim rodzinnym mieście. I za to dziękuję dyrektor PPP w Chojnicach Bognie Klunder - że się zainteresowała tym co robię i mi zaufała.
Długo rozmawiałyśmy po ostatnim szkoleniu i wnioski są takie, że jeszcze możemy coś razem zdziałać. Mamy już pewne pomysły...😉

Dziękuję wszystkim za obecność. Wiem, że lekko nie było - bo i tematy trudne i długo, ale wierzę, że to nie był czas stracony. Odwaliliśmy kawał dobrej roboty. Kilka osób zaprosiło mnie też do swoich placówek. I tak trafiłam do szkół w Brusach, Czersku i Nowej Cerkwi oraz do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Miastu, ale o tym napiszę oddzielnie. No narobiło mi się zaległości na blogu, ale jak widać, nie bez powodu. Praca wre. I dobrze. Nowe doświadczenia, ludzie, miejsca. Mam wiele do przemyślenia.
I takie zdanie do mnie powraca z czasów młodości - jeśli robisz swoje, jeśli robisz to naprawdę - wygrasz, albo przynajmniej nie przegrasz.
Pozdrawiam serdecznie Chojnice!



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DEPRESJA NASTOLATKÓW – książka, którą polecam

Tę książkę można podsumować jednym zdaniem – lektura obowiązkowa. Dla kogo? Dla rodziców, których dzieci są lub prędzej czy później będą nastolatkami. "Ta książka jest jak mapa, która wskazuje różne drogi wyjścia z depresji. Żałuję, że nie miałam takiej "mapy", gdy mnie samą zaczęła przytłaczać choroba" – pisze na okładce nastolatka Amelia Gruszczyńska (Porcelanowe Aniołki). Takiej mapy potrzebują też rodzice. Często rozpaczliwie szukający pomocy dla swoich dzieci. Nie zapominajmy, że to po stronie nas, dorosłych leży powinność – zauważyć, że z dzieckiem dzieje się coś złego, wesprzeć je i zorganizować leczenie. Dzięki tej lekturze staje się to możliwe, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Troje autorów bierze nas za rękę i przeprowadza krok po kroku, przez trudny temat, jakim jest depresja. Sprzyja temu prosty język - książka ma charakter popularno – naukowy. Przykłady z pracy klinicznej, ryciny ze schematami i najzwyklejsze w świecie rysunki ułatwia

NASTOLATEK A DEPRESJA - polecam rodzicom, młodzieży i nauczycielom

Oj będzie chwalone!  Mój znajomy, który napisał świetną książkę dla dzieci, pracując nad kolejną powiedział mi, że mierzy się z “klątwą drugiej książki”. Bo to wcale nie takie oczywiste, że druga też będzie udana (przesłał mi fragmenty i spokojna głowa 😉).  Gdy ponad rok temu przeczytałam "Depresję nastolatków" autorstwa Ambroziak, Kołakowskiego, Siwek natychmiast ją opisałam i do dziś polecam na spotkaniach z nauczycielami i rodzicami. Teraz też tak będzie, a w zasadzie jest, bo książkę “Nastolatek a depresja” tych samych autorów kupiłam w październiku, tylko recenzja ma poślizg.  Depresja to choroba, która zaburza linię życia, dlatego fachowa rada, jak to życie na nowo zorganizować jest na wagę złota. Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży został podzielony na dwie części. Pierwsza daje rady i wskazówki jak zaakceptować chorobę dziecka, jak sobie poradzić z poczuciem winy, czego można wymagać od dziecka z depresją, jak je motywować, ale też jak zadbać o sie

Jutro jest sobota

To tytuł filmu dokumentalnego, który dziś obejrzałam. Intymny portret życia i twórczości irlandzkiego Artysty, który nazywa się SEAN HILLEN.  kadr z filmu Tomorrow Is Saturday - Netflix Sytuacja jest taka, że jestem artystą od czterdziestu lat. Odkryłem, że jestem osobą z aspergerem jakieś cztery lub pięć lat temu. Mając aspergera jestem autystyczny. Jedną z cech jest chęć gromadzenia rzeczy.  To kartka urodzinowa, którą babcia wysłała mi, kiedy skończyłem pięć lat. Jest tu mnóstwo całusów. To urocza rzecz. Wyjaśnił mi kiedyś, że miał do wyboru pistolet albo aparat. Wybrał aparat. Życie jest zbyt krótkie. A ten autobus zabierze nas wszystkich. Uwielbiam zepsute blokady, Są takie smutne. Ale nie muszę jej mieć. Wiesz więcej, niż myślisz.  To fabryka chmur.  Nauczyłem się, że muszę wychodzić do świata. I spotykać ludzi tam, gdzie są. Trzeba trochę pobyć w świecie.  - wypowiedzi powyżej pochodzą z filmu, spisałam je. (Tomorrow Is Saturday reż.  Gillian Marsh ,  Gretta Ohle ,  2020 Netflix