Przejdź do głównej zawartości

Z gronem pedagogicznym w Brusach - i jak wygląda szkolenie

12 marca 2019r. miałam przyjemność spotkać się z gronem pedagogicznym w Szkole Podstawowej im. J.Pawła II w Brusach. Zrobiliśmy szkolenie nt. "Profilaktyka samobójstw i zachowań autodestrukcyjnych dzieci i młodzieży w środowisku szkolnym".
Często otrzymuję pytania co obejmuje ten temat. To przede wszystkim zależy od długości spotkania. Zagadnień jest sporo. Już tak mam, że staram się przekazać jak najwięcej informacji. Dlatego z reguły moje szkolenia są intensywne. Niektórzy mówią - wyczerpujące (mam nadzieję, że chodzi o potraktowanie tematu a nie uczestników 😉).
Korzystając z okazji zamieszczę taki zarys:
- definicja samobójstwa oraz sytuacja prawna w Polsce związana z tym zjawiskiem
- myśli i próby samobójcze
- przyczyny samobójstw w ujęciu szerokim i szczegółowym
- depresja jako choroba, którą trzeba leczyć (kryteria diagnozy, maski depresji, profilaktyka depresji, co widzi nauczyciel w szkole i jak powinien zareagować podejrzewając, że uczeń może zmagać się z tą chorobą)
- tempo życia, wirtualny świat, przemoc - jako możliwe czynniki determinujące
- czynniki ryzyka podjęcia zachowań samobójczych i autodestrukcyjnych występujące w rodzinie
- samookaleczanie (przyczyny, sposoby, profilaktyka)
- mity na temat samobójstwa
- sygnały ostrzegawcze wysyłane przez dzieci
- co może zrobić szkoła, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia prób i samobójstw
- profilaktyka samobójstw - o co zadbać
- interwencja szkoły w przypadku samobójczej śmierci ucznia
- do szkoły wraca uczeń po próbie samobójczej - jak pomóc.
Ponadto przekazuję dane statystyczne i wyniki badań dotyczące skali zjawiska samobójczych śmierci na świecie i w Polsce, depresji, skali i uwarunkowań krzywdzenia dzieci w Polsce oraz informacje dotyczące działania telefonów zaufania dla nauczycieli/dorosłych: 800 100 100 oraz dzieci i młodzieży: 116 111. Polecam literaturę i omawiam ważne kampanie społeczne  oraz miejsca, gdzie można uzyskać potrzebne info i pomoc. Zawsze wyświetlam prezentację. 
Każde szkolenie jest inne, ale zawsze gdy je przygotowuję, staram się, aby przekazywane wiadomości były użyteczne dla uczestników. Dlatego wiem do kogo jadę i po co. Szanuję ludzi i czas, który poświęcają na nasze spotkanie. 

W Brusach mówiliśmy jeszcze o doświadczeniach związanych z ratowaniem ludzi, którzy chcieli popełnić samobójstwo. Chodziło o specyficzne sytuacje - kiedy jesteśmy z kimś w kontakcie internetowym i dowiadujemy się, albo mamy podejrzenie, że człowiek może odebrać sobie życie. Przywołane przykłady dowodziły, że powiadomienie służb ratowniczych zapobiegło tragedii. I nie była tu przeszkodą odległość, jaka dzieliła użytkowników internetu. Można uratować kogoś kto siedzi przed ekranem laptopa na drugim końcu Polski, albo dalej. I zawsze warto próbować. 
Dziękuję Pani Dyrektor za zaproszenie, a wszystkim z którymi się spotkałam za udział i zaangażowanie. Wszystkiego dobrego!

zdjęcie murala w pobliżu szkoły, gdzie zaparkowałam 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DEPRESJA NASTOLATKÓW – książka, którą polecam

Tę książkę można podsumować jednym zdaniem – lektura obowiązkowa. Dla kogo? Dla rodziców, których dzieci są lub prędzej czy później będą nastolatkami. "Ta książka jest jak mapa, która wskazuje różne drogi wyjścia z depresji. Żałuję, że nie miałam takiej "mapy", gdy mnie samą zaczęła przytłaczać choroba" – pisze na okładce nastolatka Amelia Gruszczyńska (Porcelanowe Aniołki). Takiej mapy potrzebują też rodzice. Często rozpaczliwie szukający pomocy dla swoich dzieci. Nie zapominajmy, że to po stronie nas, dorosłych leży powinność – zauważyć, że z dzieckiem dzieje się coś złego, wesprzeć je i zorganizować leczenie. Dzięki tej lekturze staje się to możliwe, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Troje autorów bierze nas za rękę i przeprowadza krok po kroku, przez trudny temat, jakim jest depresja. Sprzyja temu prosty język - książka ma charakter popularno – naukowy. Przykłady z pracy klinicznej, ryciny ze schematami i najzwyklejsze w świecie rysunki ułatwia

NASTOLATEK A DEPRESJA - polecam rodzicom, młodzieży i nauczycielom

Oj będzie chwalone!  Mój znajomy, który napisał świetną książkę dla dzieci, pracując nad kolejną powiedział mi, że mierzy się z “klątwą drugiej książki”. Bo to wcale nie takie oczywiste, że druga też będzie udana (przesłał mi fragmenty i spokojna głowa 😉).  Gdy ponad rok temu przeczytałam "Depresję nastolatków" autorstwa Ambroziak, Kołakowskiego, Siwek natychmiast ją opisałam i do dziś polecam na spotkaniach z nauczycielami i rodzicami. Teraz też tak będzie, a w zasadzie jest, bo książkę “Nastolatek a depresja” tych samych autorów kupiłam w październiku, tylko recenzja ma poślizg.  Depresja to choroba, która zaburza linię życia, dlatego fachowa rada, jak to życie na nowo zorganizować jest na wagę złota. Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży został podzielony na dwie części. Pierwsza daje rady i wskazówki jak zaakceptować chorobę dziecka, jak sobie poradzić z poczuciem winy, czego można wymagać od dziecka z depresją, jak je motywować, ale też jak zadbać o sie

Jutro jest sobota

To tytuł filmu dokumentalnego, który dziś obejrzałam. Intymny portret życia i twórczości irlandzkiego Artysty, który nazywa się SEAN HILLEN.  kadr z filmu Tomorrow Is Saturday - Netflix Sytuacja jest taka, że jestem artystą od czterdziestu lat. Odkryłem, że jestem osobą z aspergerem jakieś cztery lub pięć lat temu. Mając aspergera jestem autystyczny. Jedną z cech jest chęć gromadzenia rzeczy.  To kartka urodzinowa, którą babcia wysłała mi, kiedy skończyłem pięć lat. Jest tu mnóstwo całusów. To urocza rzecz. Wyjaśnił mi kiedyś, że miał do wyboru pistolet albo aparat. Wybrał aparat. Życie jest zbyt krótkie. A ten autobus zabierze nas wszystkich. Uwielbiam zepsute blokady, Są takie smutne. Ale nie muszę jej mieć. Wiesz więcej, niż myślisz.  To fabryka chmur.  Nauczyłem się, że muszę wychodzić do świata. I spotykać ludzi tam, gdzie są. Trzeba trochę pobyć w świecie.  - wypowiedzi powyżej pochodzą z filmu, spisałam je. (Tomorrow Is Saturday reż.  Gillian Marsh ,  Gretta Ohle ,  2020 Netflix