Przejdź do głównej zawartości

Co za czas! Powiatowa Bursa dla Młodzieży Szkolnej w Chojnicach

Słowo czas ma tutaj kluczowe znaczenie. Spędziliśmy ze sobą czas. Mieliśmy czas, aby porozmawiać. Nie gonił mnie czas. Był czas na dygresje, opowieści i filmy. Czas wypełniony po brzegi wiadomościami i doświadczeniami. Daliśmy sobie czas.
Zrobiliśmy dwa szkolenia. Każde trwało cztery godziny. W tej sytuacji naprawdę można rozwinąć skrzydła. Cenne i pozytywne doświadczenie. Wiem, że taka formuła nie zawsze jest możliwa, ale nie ukrywam, że bardzo mi pasuje. Mam poczucie, że mogę dać od siebie dużo więcej, ale też otrzymuję - wymianę myśli, swobodne wypowiedzi, informacje zwrotne. Nie do przecenienia.
Pierwszego dnia wzięliśmy na warsztat profilaktykę samobójstw. Uwzględniłam specyfikę placówki, jaką jest bursa. Stąd treści skierowane do wychowawców, nauczycieli i rodziców - bo takie funkcje łączy kadra pedagogiczna. Oprócz zagadnień, które zwykle omawiam, znacznie rozszerzyłam problematykę depresji dzieci młodzieży. Zainspirował mnie do tego warszawski wykład Klaudii Siwek, którego wysłuchałam w październiku. Jak funkcjonuje w szkole uczeń, który zmaga się z tą chorobą? Co widzi pedagog czy nauczyciel? Wreszcie jak reagować? Ważny problem dla nauczycieli i rodziców to powrót do szkoły dziecka po leczeniu - o tym też rozmawialiśmy.
Kolejny dzień to temat "Dzieci i młodzież w obliczu współczesnych zagrożeń" , a główne zagadnienia - wirtualny świat, pornografia, pedofilia i samookaleczenia. Każde ważne, no i trudne. Oprócz omówienia ich specyfiki przytoczyłam też najnowsze wyniki badań oraz aktualne trendy profilaktyczne. Dzieliłam się też doświadczeniami z czasów, gdy byłam w policji i pracowałam przy tego typu sprawach. To nie są statystyczne przypadki. A krzywda zgwałconych dzieci to nie jest temat, który można odhaczyć. Przynajmniej ja nie mogę. A emocje wracają.
Korzystając z czasu, który miałam do dyspozycji wyświetliłam też wcześniej przygotowaną prezentację, w której polecałam różne miejsca i fundacje. Gdzie moim zdaniem,  warto zaglądać, korzystać merytorycznie, ale też czerpać inspiracje. Udostępniłam też do wglądu różne materiały z moich zasobów - książki, publikacje, plakaty, ulotki i materiały konferencyjne. Swoją drogą nie uszło uwadze uczestników szkolenia, że jednym z prelegentów Międzynarodowej Konferencji nt. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w internecie był George Clooney. Wszak widniał na zdjęciu... Ale to długa historia, która pokazuje że wszyscy ulegamy manipulacjom wirtualnego świata :)
Chcę podziękować Dyrektorowi Bursy w Chojnicach Panu Janowi Bruskiemu, który mnie zaprosił i stworzył świetne warunki do pracy. Dodatkowo zachęcił do udziału w szkoleniu koleżanki i kolegów z innych placówek. Nasze spotkania miały charakter "ponadpowiatowy", bo przyjechali pedagodzy z Gdańska, Kwidzyna i Człuchowa. Być może to zaowocuje kolejnymi szkoleniami? Jestem za :)
Pracowaliśmy w bardzo dobrej atmosferze, za co wszystkim dziękuję, doceniam i pozdrawiam serdecznie!
To był dobry czas.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DEPRESJA NASTOLATKÓW – książka, którą polecam

Tę książkę można podsumować jednym zdaniem – lektura obowiązkowa. Dla kogo? Dla rodziców, których dzieci są lub prędzej czy później będą nastolatkami. "Ta książka jest jak mapa, która wskazuje różne drogi wyjścia z depresji. Żałuję, że nie miałam takiej "mapy", gdy mnie samą zaczęła przytłaczać choroba" – pisze na okładce nastolatka Amelia Gruszczyńska (Porcelanowe Aniołki). Takiej mapy potrzebują też rodzice. Często rozpaczliwie szukający pomocy dla swoich dzieci. Nie zapominajmy, że to po stronie nas, dorosłych leży powinność – zauważyć, że z dzieckiem dzieje się coś złego, wesprzeć je i zorganizować leczenie. Dzięki tej lekturze staje się to możliwe, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Troje autorów bierze nas za rękę i przeprowadza krok po kroku, przez trudny temat, jakim jest depresja. Sprzyja temu prosty język - książka ma charakter popularno – naukowy. Przykłady z pracy klinicznej, ryciny ze schematami i najzwyklejsze w świecie rysunki ułatwia

NASTOLATEK A DEPRESJA - polecam rodzicom, młodzieży i nauczycielom

Oj będzie chwalone!  Mój znajomy, który napisał świetną książkę dla dzieci, pracując nad kolejną powiedział mi, że mierzy się z “klątwą drugiej książki”. Bo to wcale nie takie oczywiste, że druga też będzie udana (przesłał mi fragmenty i spokojna głowa 😉).  Gdy ponad rok temu przeczytałam "Depresję nastolatków" autorstwa Ambroziak, Kołakowskiego, Siwek natychmiast ją opisałam i do dziś polecam na spotkaniach z nauczycielami i rodzicami. Teraz też tak będzie, a w zasadzie jest, bo książkę “Nastolatek a depresja” tych samych autorów kupiłam w październiku, tylko recenzja ma poślizg.  Depresja to choroba, która zaburza linię życia, dlatego fachowa rada, jak to życie na nowo zorganizować jest na wagę złota. Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży został podzielony na dwie części. Pierwsza daje rady i wskazówki jak zaakceptować chorobę dziecka, jak sobie poradzić z poczuciem winy, czego można wymagać od dziecka z depresją, jak je motywować, ale też jak zadbać o sie

Jutro jest sobota

To tytuł filmu dokumentalnego, który dziś obejrzałam. Intymny portret życia i twórczości irlandzkiego Artysty, który nazywa się SEAN HILLEN.  kadr z filmu Tomorrow Is Saturday - Netflix Sytuacja jest taka, że jestem artystą od czterdziestu lat. Odkryłem, że jestem osobą z aspergerem jakieś cztery lub pięć lat temu. Mając aspergera jestem autystyczny. Jedną z cech jest chęć gromadzenia rzeczy.  To kartka urodzinowa, którą babcia wysłała mi, kiedy skończyłem pięć lat. Jest tu mnóstwo całusów. To urocza rzecz. Wyjaśnił mi kiedyś, że miał do wyboru pistolet albo aparat. Wybrał aparat. Życie jest zbyt krótkie. A ten autobus zabierze nas wszystkich. Uwielbiam zepsute blokady, Są takie smutne. Ale nie muszę jej mieć. Wiesz więcej, niż myślisz.  To fabryka chmur.  Nauczyłem się, że muszę wychodzić do świata. I spotykać ludzi tam, gdzie są. Trzeba trochę pobyć w świecie.  - wypowiedzi powyżej pochodzą z filmu, spisałam je. (Tomorrow Is Saturday reż.  Gillian Marsh ,  Gretta Ohle ,  2020 Netflix