Przejdź do głównej zawartości

Z rodzicami w Żalnie i małe podsumowanie.

We wtorek 29 maja br. byłam w Szkole Podstawowej w Żalnie, gdzie przeprowadziłam szkolenie nt. "Profilaktyki samobójstw i zachowań autodestrukcyjnych dzieci i młodzieży". Spotkanie zostało zorganizowane dla rodziców uczniów jednej klasy, zatem miało dość kameralny charakter. Po jego zakończeniu rodzicom zaproponowano rozmowę z wychowawcą klasy, pedagogiem i psychologiem. Dla mnie to przykład kompleksowej oferty profilaktycznej, którą organizuje szkoła. Mogę tylko przyklasnąć tej inicjatywie. Cieszę się, że wzięłam w niej udział i dziękuję bardzo za zaproszenie.

Było to moje ostatnio spotkanie w tym roku szkolnym - czas na przerwę wakacyjną. Może to dobry moment na małe podsumowanie. Udało mi się być w kilku miejscach - Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach, Wspólnota Szkół Katolickich w Chojnicach, Powiatowa Bursa dla Młodzieży Szkolnej w Człuchowie, Zespół Szkół w Kamieniu Krajeńskim, Szkoła Podstawowa nr 7 w Chojnicach, Szkoła Podstawowa w Żalnie, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.
W bibliotece rozmawiałam z seniorami na temat bezpieczeństwa w internecie. W pozostałych przypadkach - z nauczycielami i rodzicami  poruszyłam problem zachowań autodestrukcyjnych i samobójstw dzieci i młodzieży. Biorąc pod uwagę jego trudność, ciężar i tabu, jakie stanowi jestem pozytywnie zaskoczona ilością tych szkoleń. To ważne, że chcemy wiedzieć, aby umieć zapobiec.  Czasem jest obawa ze strony dyrekcji, jak zareagują rodzice. Rozumiem to. Jednak moje szkolenia idą szerzej - mówię o problemach nastolatków, ale też ich rodziców, którzy w okresie dorastania swoich dzieci, tracą z nimi kontakt. Nie pouczam nikogo, jakim ma być rodzicem - nie mam takich aspiracji ani potrzeby. Sama jestem rodzicem i wiem, że wychowanie dziecka to nic prostego. Szkolenia przygotowuję tak, aby dzielić się wiedzą i informacjami, które mogą się przydać.
Jeśli chodzi o ofertę dla nauczycieli proponuję, aby w spotkaniach brało udział całe grono pedagogiczne. I tak się dzieje. Każdy nauczyciel, który ma bezpośredni kontakt z uczniem może zauważyć, że dzieje się z nim coś niedobrego. Mówię o tym, jakie sygnały ostrzegawcze wysyłają dzieci i jak na nie reagować. Ale istotną cześć szkolenia stanowi też temat interwencji szkoły po samobójczej śmierci ucznia. Bo tak się dzieje - dzieci odbierają sobie życie albo próbują to zrobić.
Jestem świadoma, że pewne rzeczy, o których mówię mogą szokować, dziwić, budzić kontrowersje. Jednak coraz częściej słyszę od uczestników spotkań taką refleksję - o pewnych rzeczach należy mówić wprost. I coś w tym jest. Rzetelna informacja pomaga nie tylko rozwiać wątpliwości, ale też obalić mity na temat samobójstwa, które tak szkodzą.
Dziękuję wszystkim, którzy zaprosili mnie z tym tematem do siebie. Podziękowania kieruję też do osób, które przychodzą mnie wysłuchać.
Pozdrawiam! I do zobaczenia po wakacjach.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DEPRESJA NASTOLATKÓW – książka, którą polecam

Tę książkę można podsumować jednym zdaniem – lektura obowiązkowa. Dla kogo? Dla rodziców, których dzieci są lub prędzej czy później będą nastolatkami. "Ta książka jest jak mapa, która wskazuje różne drogi wyjścia z depresji. Żałuję, że nie miałam takiej "mapy", gdy mnie samą zaczęła przytłaczać choroba" – pisze na okładce nastolatka Amelia Gruszczyńska (Porcelanowe Aniołki). Takiej mapy potrzebują też rodzice. Często rozpaczliwie szukający pomocy dla swoich dzieci. Nie zapominajmy, że to po stronie nas, dorosłych leży powinność – zauważyć, że z dzieckiem dzieje się coś złego, wesprzeć je i zorganizować leczenie. Dzięki tej lekturze staje się to możliwe, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Troje autorów bierze nas za rękę i przeprowadza krok po kroku, przez trudny temat, jakim jest depresja. Sprzyja temu prosty język - książka ma charakter popularno – naukowy. Przykłady z pracy klinicznej, ryciny ze schematami i najzwyklejsze w świecie rysunki ułatwia

NASTOLATEK A DEPRESJA - polecam rodzicom, młodzieży i nauczycielom

Oj będzie chwalone!  Mój znajomy, który napisał świetną książkę dla dzieci, pracując nad kolejną powiedział mi, że mierzy się z “klątwą drugiej książki”. Bo to wcale nie takie oczywiste, że druga też będzie udana (przesłał mi fragmenty i spokojna głowa 😉).  Gdy ponad rok temu przeczytałam "Depresję nastolatków" autorstwa Ambroziak, Kołakowskiego, Siwek natychmiast ją opisałam i do dziś polecam na spotkaniach z nauczycielami i rodzicami. Teraz też tak będzie, a w zasadzie jest, bo książkę “Nastolatek a depresja” tych samych autorów kupiłam w październiku, tylko recenzja ma poślizg.  Depresja to choroba, która zaburza linię życia, dlatego fachowa rada, jak to życie na nowo zorganizować jest na wagę złota. Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży został podzielony na dwie części. Pierwsza daje rady i wskazówki jak zaakceptować chorobę dziecka, jak sobie poradzić z poczuciem winy, czego można wymagać od dziecka z depresją, jak je motywować, ale też jak zadbać o sie

Jutro jest sobota

To tytuł filmu dokumentalnego, który dziś obejrzałam. Intymny portret życia i twórczości irlandzkiego Artysty, który nazywa się SEAN HILLEN.  kadr z filmu Tomorrow Is Saturday - Netflix Sytuacja jest taka, że jestem artystą od czterdziestu lat. Odkryłem, że jestem osobą z aspergerem jakieś cztery lub pięć lat temu. Mając aspergera jestem autystyczny. Jedną z cech jest chęć gromadzenia rzeczy.  To kartka urodzinowa, którą babcia wysłała mi, kiedy skończyłem pięć lat. Jest tu mnóstwo całusów. To urocza rzecz. Wyjaśnił mi kiedyś, że miał do wyboru pistolet albo aparat. Wybrał aparat. Życie jest zbyt krótkie. A ten autobus zabierze nas wszystkich. Uwielbiam zepsute blokady, Są takie smutne. Ale nie muszę jej mieć. Wiesz więcej, niż myślisz.  To fabryka chmur.  Nauczyłem się, że muszę wychodzić do świata. I spotykać ludzi tam, gdzie są. Trzeba trochę pobyć w świecie.  - wypowiedzi powyżej pochodzą z filmu, spisałam je. (Tomorrow Is Saturday reż.  Gillian Marsh ,  Gretta Ohle ,  2020 Netflix